Kanak.cz
Body

Jedete poprvé na vodu?

Rozhodli jste se v létě vyrazit na Vltavu? Nebo o výletě zatím jen uvažujete? Zde naleznete několik základních informací, které Vám pomohou se trochu zorientovat a utvořit si náhled, jak vše funguje.

O Vltavě…

Vltava je krásná, svižně tekoucí bezpečná řeka, kterou mohou sjet lidé všech věkových kategorií. Koryto Vltavy je širší s průměrnou hloubkou do 50-ti cm. Díky regulaci přehradou Lipno je celoročně sjízdná, což je oproti jiným českým řekám velká výhoda. Když je déle sucho, přehrada vodu vypouští, pokud je deštivé období, voda je zadržována. Tudíž se vždy pouští optimální množství vody. Obvyklý průtok je v létě cca 6 – 10 m3/s. Ideální průtok pro sjíždění je do 40m3/s.

- podrobnější informace o stavu vody ve Vltavě

Nad přehradou Lipno je sjízdný úsek horní Vltavy z Lenory do Nové Pece, který lze sjet za 1 až 2 dny. Řeka zde protéká NP Šumava, proto je tento úsek regulovaný počtem lodí a výškou hladiny. Splutí na lodi je zpoplatněno a rafty jsou zde zakázány.

- podrobnější informace o podmínkách pro splouvání horní Vltavy

Plánování výletu…

Plánování výletu záleží hlavně na Vašich časových možnostech. Vodácky nejzajímavější a nejvíce sjížděný úsek Vltavy je z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Pokud si budete chtít sjet celý tento úsek, je ideální si výlet rozvrhnout na čtyři trasy ve čtyřech dnech a to:

  • 1. den: trasa Vyšší Brod – Kemp Branná ( 4 hodiny jízdy)
  • 2. den: trasa Kemp Branná - Český Krumlov ( 4 hodiny jízdy)
  • 3. den: trasa Český Krumlov – Zlatá Koruna (5 hodin jízdy)
  • 4. den: trasa Zlatá Koruna – Boršov nad Vltavou (5 hodin jízdy)

Hodiny jízdy se rozumí čisté jízdy, kdy opravdu plujete. Když si k tomuto času připočtete přestávky na občerstvení, na oběd atd., výlet je na celý den. Pokud si budete chtít sjet pouze část Vltavy a strávit na jejích březích méně dní, vyberte si jiné doporučené trasy.

- podrobnější informace o trasách

Kánoe nebo rafty…

Kánoe jsou rychlé a dobře ovladatelné, ale jsou trochu vratké. Naopak rafty jsou pomalejší, nejsou tak obratné, ale jsou absolutně bezpečné.
Na kánoích zažijete více adrenalinu, jsou spíše individuální a lépe se s řekou sžijete.
Na raftech zažijete adrenalinu méně, zato jste všichni pohromadě a posádka má k sobě blíže.
Do kánoe se pohodlně vejdou dvě osoby a to i s plnou bagáží včetně stanu a spacáku.
Raft je šestimístný, ale pokud si povezete spacáky a stany sebou v raftu, vejde se do něj pouze čtyři až pět osob. A to tak, že čtyři osoby v raftu je komfort, pět osob je maximum.
Šest osob se do raftu vejde pouze s lehčí bagáží.
Obecně je těžké někomu radit, nicméně bezpečnost by měla být na prvním místě. Takže pokud jedete na vodu poprvé, nebo jedete s malými dětmi, volil bych rafty. Pokud jste zkušenější vodáci a již jste nějakou řeku sjeli, nebo jste začátečníci a nebojíte se občasného nedobrovolného vykoupání ve Vltavě, půjčte si kánoe. Ve větší partě si můžete plavidla nakombinovat, půjčit si jak rafty, tak kánoe a v průběhu plavby si je mezi sebou prohodit a vyzkoušet obojí.

- podrobnější informace o kánoích, raftech a dalšího materiálu

Jezy na Vltavě…

Vltava je plná jezů. Na úseku z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou je jich 12 a všechny, kromě jednoho, jsou dělané tak, že se dají sjet nebo přenést. Před každým jezem se Vltava zklidňuje, takže máte dostatek času zastavit, jez si prohlédnout a rozhodnout se, jestli se ně něj cítíte a sjedete ho nebo jej radši přenesete. Při předání plavidel dostanete plánek Vltavy s vyznačenými jezy a samozřejmě Vám se vším poradíme.

- plánek Vltavy s vyznačenými jezy
- podrobnější informace o jezech

Kempy na Vltavě…

Mezi kempy, které jsou na začátcích a koncích tras, je spousta jiných kempů a minikempů. Stačí si vybrat. Ve většině kempů je občerstvení, pitná voda, toalety a sprchy. Některé mají chatky, jiné teepee nebo podsadové stany. Ceny za osobu se pohybují od 70-90 Kč/den, za stan 70-90 Kč/den, za auto 70-90 Kč/den. Kempy, kde přespíte, si naplánujte podle zvoleného úseku Vltavy, který budete sjíždět.

- podrobnější informace o kempech

Co s sebou na vodu…

  • Občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny.
  • Pevné uzavřené boty do vody s neklouzavou podrážkou.
  • Na plutí oděv, který rychle schne, např. šusťáky. Nedoporučujeme svetry nebo džíny.
  • Suché oblečení navíc na převlečení nebo na chladnější večery.
  • Pokrývku hlavy a opalovací krém s vysokým faktorem.
  • Sluneční a dioptrické brýle, pro jistotu vždy na šňůrce.
  • Pláštěnku nebo nepromokavé oblečení.
  • Dostatečném množství tekutin pro předcházení úžehu.
  • Léky proti úžehu, na bolest zubů nebo léky, pokud jste alergici.

Děti na vodě….

I úplní začátečníci zvládnou sjet Vltavu s dětmi. Doporučujeme ji ale sjíždět na raftu, protože je bezpečnější a stabilnější než kánoe. Zkušenější vodáci berou s sebou děti od osmi měsíců, roční děti jsou na Vltavě vidět častěji, od dvou let jezdí děti již standardně. Nebojte se pro děti půjčit pádla a samozřejmostí by měla být vesta dětské velikosti. Ze zkušeností víme, že děti bez problémů vydrží 4-5 hodin na vodě, takže podle toho si naplánujte trasy.

- podrobnější informace o trasách

Zvířata na vodě…

Na vodu si svého čtyřnohého miláčka vzít samozřejmě můžete. Na kánoi Vám může pes „pomoci“ převrátit se, na raftu jste se psem ve větším bezpečí. Horší je situace v kempech. Je zde soustředěno více lidí, je zde hlučněji a větší počty dalších psů. Zvažte, jestli Vašemu miláčkovi nebude lépe doma.

Máte-li jakékoliv dotazy, nebo Vám zde nějaká informace chybí, napište, rádi Vám odpovíme…..


Kanak - Ověřeno vodáky 98.28 % - 4244 hodnocení
Pravidla kempu!