Kanak.cz
Body

Opportunities to stay overnight

Staying overnight in own tents or sleeping in the open air

In the campsite grounds there are 30 000 square meters of the area available for camping. And there are 20 000 square meters in the central part of the campsite (Part “A”), where you can find all the facilities, and 10 000 square meters of quieter part (part “B"), which is more suitable for schools, interest organizations or those who seek greater peace of mind. The map of the campsite you can find here.

Nově je v části „B“ možnost využití elektrických přípojek pro karavany nebo větší skupiny.

Staying overnight in wooden insulated cabins

You can also rent wooden insulated cabins for four people. They are equipped with two wooden bunk beds with mattresses, a table and a hanger. On each bed there is a clean coated duvet and a pillow. Therefore you do not need a sleeping bag. The cabin can be heated by direct heating fixtures at additional charge.

Staying overnight in the Indian Teepee

Na recepci si můžete pronajmout indiánské Teepee o průměru 7 metrů, do kterého se vejde až 15 osob. V Teepee jsou dřevěné podlážky a uprostřed ohniště, na kterém si můžete rozdělat oheň. Všechna Teepee jsou vybavena liningem, který zvyšuje komfort v průběhu pobytu. Vlastní karimatku a spacák tedy s sebou.

Staying overnight in tents with wooden undercoat

You can also rent tents with wooden undercoat for two persons. Tents, which are located in the quieter part of the campsite by the pond, have got wooden flooring and beds without mattresses. Take own sleeping mat and sleeping bag with you.

Přenocování s využitím elektrické přípojky

Nově nabízíme v kempu využití elektrických přípojek na louce „B“ pro skupiny, obytná auta a karavany. Přípojky se ovládají z recepce, kde také dostanete veškeré informace o pravidlech využití.


Kanak - Ověřeno vodáky 98.12 % - 3518 hodnocení
Nové vodácké video!